Günümüzde birçok klinik yaptıkları saç ekimine değişik isimler verse de, temelde yapılan FUE yöntemi ile saç ekimidir. Eskiden uygulanan FUT yöntemine göre FUE yönteminin birçok avantajı vardır. FUT tekniğinde enseden bir şerit alınır ve bu şeritteki kökler ekim için kullanılırdı. Bu şekilde hem ensede uzunca bir dikiş izi kalırdı hem de ancak o şeritteki kökler kullanılabilirdi. Alınabilecek kök sayısı sınırlı kalırdı. Günümüzde ise mega-session saç ekimleri için 2000-3000 kök, süpermega-session saç ekimleri için 3000-4000 kök, giga-session saç ekimleri için ise 5000'den fazla kök ekilmektedir. FUT tekniğinde enseden alınan 2.5 santim enindeki cilt parçasındaki saç kökleri bu sayıyı karşılamaz. Bu yüzden böyle büyük ekim seansları ancak FUE yöntemi ile yapılabilir.FUE ile eski tekniğin tüm dezavantajları yok edilmiş oluyor. Saç kökleri tek tek alındığından, ensede herhangi bir dikiş izi kalmaz. Tekniğin özü, ensedeki saç köklerini tek tek alıp öndeki ve tepedeki saçsız alana ekilmesidir.Kök alınabilecek alan neredeyse saç çıkan tüm alandır. Burada kural bir kök alıp iki kök bırakmaktır. Bu sayede, kök alınan bölgede saç yoğunluğunda seyrelme olmaz. Ekimin yoğunluğuna göre bir kök alıp bir kök bırakılabilir de. Genel uygulamada en iyi sonucu almak için ekimden 1 yıl sonra bir kez de sıklaştırma için ekim yapılması önerilir.

Peki günümüzde FUT tekniği (enseden şerit şeklinde cilt alınıp bundaki köklerin kullanıldığı yöntem) hiç kullanılmıyor mu? FUT, artık sadece ufak ekimlerde kullanılan bir yöntem olarak kalmıştır. Örneğin kaş ekimi, kirpik ekimi. Bu gibi sadece 100-200-300 kök ekilecek durumlarda halen enseden bir parça cilt alınıp, bu cilt parçasındaki kökler kullanılmaktadır. FUT yönteminin tek kullanım yeri böyle ufak kök ekimleridir.

Tüm saç ekim işleminin sonucunun doğal olması için ekim yapılırken de dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Örneğin ön saç hattının estetik kurallara göre çizilmesi gerekir. Yüz germe ve alın germe gibi ameliyatlarda da bu saç hattının doğal kalması sağlanır; bunun için uygulanan bazı kurallar vardır. Şakaklardaki saç hattı, erkek ve kadınlarda farklıdır mesela. Ön saç hattı erkeklerde farklı, kadınlarda farklı eğimlidir. Ön saç hattınızı planlarken bu özellikleri göz önünde bulunduruyoruz. Şakaklardaki saç hattındaki girinti ve çıkıntılar da kadın ve erkeklerde farklıdır. Bu yüzden ekimi bir plastik cerrahın planlaması çok doğrudur. Saç hattı planlanırken doğal bir görünüm elde etmek için bu gibi estetik kurallara uyulması gerekir. Bu nokta bir ayrıntı değil, aksine ekimin doğal olmasını sağlayan püf noktasıdır.

Bir diğer önemli husus da ekilen köklerin ekim sırasında doğal dağıtılması ve ekilen köklerin doğal bir eğimle ekilmesidir. Bu estetik kurallara dikkat edildiğinde ekimi fark etmek çok zor olacaktır.

Saç ekimi şu aşamalardan oluşur:
Tüm ekim hastane şartlarında yapılır..

İlk yapılacak işlem, enseden kök alınacak alanın uyuşturulmasıdır. Bu bölge uyuşturulur ve 10-15 dakika geçtikten sonra kök alımına başlanır.
Kök alımı, saç ekiminin en uzun aşamasıdır. Planlanan ekim için yeterli sayıda kök alınır, sayılır ve petri kaplarına dizilir.
Kökler alındıktan sonra 10-15 dakika mola verilir. Bu sırada hastamız tuvalet molası verir, bir çorba içer, ayağa kalkıp biraz yürür. Bu mola aslında çok önemlidir. Hastanın mutlaka biraz dolaşıp bacaklarında kan dolaşımını hızlandırması gerekir. Uzun süre yatmak, hareketsiz kalmak bacaklarda kan dolaşımını yavaşlatıp "uçak hastalığı" da denen tromboflebite yolaçabilir. Mola zamanı biraz yürümek, tromboflebiti önlemek için son derece faydalıdır.

Bundan sonra kanalların açılması ve köklerin ekimi başlar.
Enseden kökler alınmadan önce ense kısmı uyuşturulmuş idi. Ekim başlamadan önce başın ön tarafı da uyuşturulur. Sonuçta saçlı alan çepeçevre uyuşturulmuş olur.

Tüm baş, uyuşturulduktan sonra saçlı derinin bir miktar serum enjekte edilerek şişirilmesi gerekir. Kafa derisinin şişirilmesi, kanalların daha kolay açılmasını ve ekimin daha sık olmasını sağlar.
Köklerin ekileceği kanallar, sık bir şekilde, saçların çıkması gereken eğimler dikkate alınarak açılır..

Kanallar açıldıktan sonra ekime geçilir. Bu aşamada ikili, üçlü, kalın kökler daha gerilere, tekli ve ince kökler ön sıralara gelecek şekilde ekim yapılır. Ekim sırasında ekilen köklerin çıkması gereken eğimlere dikkat edilir.

Ekim aşaması da kanalların açılması gibi kısa sürer.
Ekimin sonunda hastanın başı serum ile yıkanır, kurulanır.

Hastanın hastaneden çıkarken ve araca binerken başını bir yere çarpmaması için mutlaka yardımcı oluruz. Hastanın ekim yapılan yerleri bir yerlere çarpmaması önemlidir. Darbe alan yerlerde ekilen kökler düşebilir.

Ekilen saçlar, ilk 2 ay içinde dökülür, ama ekilen kökleri sağlam kalır. Daha sonra saçlar kalıcı olarak uzamaya başlar. Yaklaşık 6-9 ay içinde tüm saçlar tam olarak normal uzama periyoduna kavuşur. Köklerin daha sağlamlaşması ve saç kıllarının kalınlaşması 2 yıla kadar devam eder..

Ekimden sonra hastaya ekim ile ilgili operasyon notu, istirahat raporu, ekimden sonra dikkat etmesi gerekenlerin yazılı olduğu bir broşür, kullanması önerilen ilaçlar, serumlar ve şampuanların bulunduğu bir paket verilir. Bu ürünlerin kullanımı tek tek hastaya öğretilir. Bu ürünlerin kullanımı hastaya verdiğimiz broşürde de ayrıntılı bir şekilde yazmaktadır.

İlk 2 akşam hasta yatma pozisyonuna çok dikkat etmelidir. Seyahatlerde kullanılan boyun çevresine konan at nalı şeklindeki boyun yastıklarını kullanmak faydalı olabilir. Böylece hasta gece yatarken başını sağa sola çevirmez ve ekilen köklerin darbeye maruz kalması önlenir.

Ekimden 2 gün sonra hasta kontrole gelir ve ekim bölgesinin ilk yıkaması yapılır. Hastaya bu bölgeyi nasıl yıkaması gerektiği gösterilir. Ekim alanının 4-5 gün, her gün bir kez yıkanması gerekir. Hasta ilk yıkamadan sonraki yıkamaları evde kendi yapacaktır.

Ekim yapılan hastalarımızın ileride takip amacı ile bize 6. ayda ve 1. yılın sonunda fotoğraf göndermelerini rica ediyoruz.Bu konuda hemen, şu an doktorunuza canlı ve görüntülü olarak danışabilirsiniz. Siteye girdiğiniz cihazda (bilgisayar, tablet, telefon) Skype programı kurulu ise yukarıdaki resime (linke) tıklayarak Op. Dr. Oytun İdil ile görüntülü görüşebilirsiniz.. Web sitemize akıllı telefonunuzdan ulaşıyorsanız aşağıdaki resme (linke) tıklayarak hemen, şu an Dr. Oytun İdil'i telefondan arayabilirsiniz..

İdil Hair Transplant