Sakal ekimi, saç ekiminden sonra en sık istenen kök ekimidir. Kendine has özellikleri vardır. Doğal bir görünüm için ekim ekibinin bu özellikleri iyi bilmesi gerekir.

Sakal ekimi isteyen hastalar, ya yanık gibi bir sebepten oluşan kılsız alanlardan şikayetçidirler ya da doğuştan bazı bölgelerde kıl sayısı azdır. Saçlardaki gibi yaşla, genetik etkenlerin etkisiyle yada hormonların etkisi ile dökülme genelde olmaz.

Bu hastalarda ekim yapılacak alanlar genelde öbek öbektir. Ekim yapılırken mevcut olan sakal kıllarının sıklığı, renkleri, eğimleri gözönüne alınarak ekim yapılır. Ekilen köklerin kalınlığı, rengi, sıklığı, mevcut sakal kılları ile uyumlu olursa sonuç son derece doğal olur ve ekim yapıldığı anlaşılmaz.

Hem dini sebeplerle hem de son yıllardaki uzun sakal modasının da etkisiyle sakal ekimlerine ilgi artmıştır.

Genellikle ekilecek kök sayısı az olduğundan ekim, saç ekimlerinden daha kısa sürer. Saç ekimlerinde genellikle 1500-4500 arası saç kökü ekildiği halde sakal ekimlerinde ortalama 600-1000 kök fazlasıyla yeterli olmaktadır. Tam köselik olan vakalarda daha fazla kök ekimi gerekebilir. Bu hastalarda sakal sıklığı seyrek olduğundan sakalları kesmeye gerek olmayabilir. Ekim sırasında hem sakalların hiç olmadığı bölgelere ekim yapılır, hem de sakal olan, kılların seyrek olduğu yerler sıkılaştırılabilir.

Sakal ekiminde FUE yöntemi de, FUT yöntemi de uygulanabilir. Kökler enseden klasik donör sahadan alınır ve kanalların açılmasından sonra ekim yapılacak alana ekilir. Klasik saç ekimindeki gibi tüm saçların kesilmesi gerekmez. Sadece enseden kök alınacak yerin traşlanması yeterlidir. Kökler enseden alınırken şerit şeklinde cilt parçası ile alınırsa buna FUT, kökler tek tek alınırsa buna FUE denir.

Bazen yanıklı hastalar, yanık alanlarında kıl çıkmaması üzerine sakal ekimi istiyorlar. Eğer yanıklı alan çok skarlı ise, dokunun kan dolaşımı sağlıklı değil ise, ekim yapılan köklerde kayıp yaşanabilir. Ekilen köklerde bir miktar fire olabilir. Yanık alanları çok skarlı hastalara bir kez daha ekim gerekebileceği söylenmelidir.

Bu konuda hemen, şu an doktorunuza canlı ve görüntülü olarak danışabilirsiniz. Siteye girdiğiniz cihazda (bilgisayar, tablet, telefon) Skype programı kurulu ise sayfanın sonundaki resime (linke) tıklayarak Op. Dr. Oytun İdil ile görüşebilirsiniz..

Ekim sırasında köklerin yerleştirileceği kanallar çok ince kanüllerle açılır, böylece ekimin belli olmaması sağlanır.

Ekimden sonra aynen saç ekimindeki gibi ekilen köklerin dibinde birer küçük kan pıhtısı olacaktır. Bu yüzden ekimden sonraki bir kaç gün ekim olduğu farkedilir. İki gün sonra sakal bölgesi ılık su ile ve parmak uçları ile, yumuşak bir şampuan uygulanarak yıkanır. İlk haftalarda kesinlikle traş yapılmamalıdır. 4 haftanın sonunda traş yapılabilir.

Aynen saç ekimindeki gibi ekilen kıllar ilk 2 ay içinde dökülür, ama ekilen kökleri sağlam kalır. Daha sonra sakallar kalıcı olarak uzamaya başlar. Yaklaşık 6-9 ay içinde sakallar tam olarak normal uzama periyoduna kavuşur. Köklerin daha sağlamlaşması ve sakal kıllarının kalınlaşması 2 yıla kadar devam eder..

Ekimden sonra hastaya ekim ile ilgili operasyon notu, istirahat raporu, ekimden sonra dikkat etmesi gerekenlerin yazılı olduğu bir broşür, kullanması önerilen ilaçlar, serumlar ve şampuanların bulunduğu bir paket verilir. Bu ürünlerin kullanımı tek tek hastaya öğretilir. Bu ürünlerin kullanımı hastaya verdiğimiz broşürde de ayrıntılı bir şekilde yazmaktadır.

Ekimden 2 gün sonra hasta kontrole gelir ve ekim bölgesinin ilk yıkaması yapılır. Hastaya bu bölgeyi nasıl yıkaması gerektiği gösterilir. Ekim alanının 4-5 gün, her gün bir kez yıkanması gerekir. Hasta ilk yıkamadan sonraki yıkamaları evde kendi yapacaktır.

Ekim yapılan hastalarımızın ileride takip amacı ile bize 6. ayda ve 1. yılın sonunda fotoğraf göndermelerini rica ediyoruz.

Bu konuda hemen, şu an doktorunuza canlı ve görüntülü olarak danışabilirsiniz. Siteye girdiğiniz cihazda (bilgisayar, tablet, telefon) Skype programı kurulu ise yukarıdaki resime (linke) tıklayarak Op. Dr. Oytun İdil ile görüntülü görüşebilirsiniz.. Web sitemize akıllı telefonunuzdan ulaşıyorsanız aşağıdaki resme (linke) tıklayarak hemen, şu an Dr. Oytun İdil'i telefondan arayabilirsiniz..

İdil Hair Transplant