Ülkemizde saç ekimi inanılmaz büyük bir sektöre dönüşmüştür; ama bu durum aynı zamanda saç ekimini özensizce yapan bir çok merdivenaltı saç ekim merkezinin ortaya çıkmasına yol açmıştır.

Sadece cerrahi eğitimi almış doktorların yapabileceği saç ekimi o kadar çok yapılır hale gelmiştir ki, ülkemizdeki tüm plastik cerrahlar sabahtan akşama saç ekseler bu kadar hastaya saç ekimine yetişemezler. Bu kadar çok talebin olması maalesef bu konuda hiç bir yeterliliği olmayan, ekibinde bırakın plastik cerrahi uzmanını, bir doktor dahi bulundurmayan bir çok merdivenaltı saç ekim merkezinin türemesine yol açmıştır. Bu gibi yetersiz merdivenaltı saç ekim merkezlerinde ekim yapılmış, başarısız bir çok saç ekim vakası bulunmaktadır. Bu vakaların saç ekimlerinin düzeltilmesi son yıllarda sıkça talep edilmektedir.

En sık yapılan hata ön saç hattının kötü planlanmasıdır. Bu hattı çizerken mutlaka yüzün estetik oranlarına ve hatlarına dikkat etmek gerekir. Bu konuda, estetik oranlar, yüzün estetik ölçümleri hakkında eğitim almış olmak gerekir.. Kadın ve erkeklerdeki şakak saç hatları da farklıdır. Plastik cerrahi uzmanları bu konuda eğitim alırlar, çünkü şakak saç hattı ve alın saç hattı, alın germe, yüz germe gibi ameliyatlarda çok önemlidir. Yüz ve alın germeden sonra ameliyatın belli olmaması için bu bölgelerde saç hattının nasıl olması gerektiği konusunda bilgilidirler. Kötü planlanmış saç ekimlerinde saç hattı doğal olmadığından ekim yapıldığı belli olur, hatta çirkin olur. Bu hastalarda saç hattını revize ediyoruz.

Eskiden saç ekimleri FUT yöntemi ile yapılıyordu; yani enseden şerit şeklinde bir cilt parçası alınıp bu parçadaki köklerle ekim yapılıyordu. Alınan deri parçasından kalan yara da dikilerek kapatılıyordu. Bu da ensede özellikle saçlar ıslandığında ortaya çıkan bir dikiş izine yol açıyordu. Bu hastalarda FUT skarları sık görülen bir sorundu. Uzun zamandır bir çok klinikte FUE yöntemi uygulanmaktadır. FUE de saç kökleri tek tek alındığından belli bir iz kalmadan çok daha fazla saç kökü alınabilmektedir. Ama yine de, eskiden FUT yöntemi ile saç ektirmiş ve ensede kalan izden şikayetçi bir çok hasta vardır. Özellikle saçlar ıslandığında ensedeki FUT saç ekimine bağlı uzun dikiş izi ortaya çıkmaktadır. Bu hat üzerine FUE ile saç ekilip iz kamufle edilebilir. Ensedeki dikiş çok gergin olmuşsa dikiş hattına yakın saç kökleri de dökülmüş olabilir. Böyle geniş bir iz kalmışsa izin üzerine saç ekimi her zaman mümkündür..

Yetersiz sayıda kök ekilmesi de ayrı bir sorundur. Ekim yapılacak alan değerlendirilirken yaklaşık kaç kök ekileceğine karar verilir. Hastaya yaklaşık kaç kök ekileceği ve ekimin kaç saat süreceği söylenir. Alınan kökler altlarında soğuk pedler olan petri kaplarında dizilir. Genellikle 20 kök bir sıra olacak şekilde 5-6 sıra olacak şekilde sıralanır. Bu şekilde alınan kökleri saymak çok kolaydır. Bir gazda 20 kök içeren 5 sıra varsa burada toplam 100 civarında kök var demektir. Petri de böyle 2 gazlı bez olsa, 2X100 den 200 kök var demektir. Bu şekilde 10 petri kabı, 2000 kök demektir. Bu şekilde çalışıldığında kökleri saymak çok kolaydır. Hastalar bile hemen kaç kök alındığını ve kaç kök ekileceğini görebilirler.

Revizyon ihtiyacı olan hastaların daha önce kaç işlem geçirdikleri, ne zaman geçirdikleri, hangi yöntemle saç ekildiğini belirtmeleri (FUT, FUE?) gerekir. Ayrıca problemli alanların fotoğraflarını göndermeleri sağlıklı bir değerlendirme yapabilmemiz için gereklidir.

Revizyon hastaları daha önce saç ektirdikleri için ense bölgesini de görmek gerekir. Revizyon için gereken saç kökleri yine ense bölgesinden alınacaktır, bu yüzden ensede alınabilecek, yeterli sayıda saç kökü olması gerekir.

Siz en iyisi revizyona gerek kalmaması için saç ekiminizi doğru dürüst bir merkezde yaptırın. Ucuza, fabrikasyon saç eken yerlerden uzak durun.

Bu konuda hemen, şu an doktorunuza canlı ve görüntülü olarak danışabilirsiniz. Siteye girdiğiniz cihazda (bilgisayar, tablet, telefon) Skype programı kurulu ise yukarıdaki resime (linke) tıklayarak Op. Dr. Oytun İdil ile görüntülü görüşebilirsiniz.. Web sitemize akıllı telefonunuzdan ulaşıyorsanız aşağıdaki resme (linke) tıklayarak hemen, şu an Dr. Oytun İdil'i telefondan arayabilirsiniz..

İdil Hair Transplant