Saç Ekimi ve diğer ekimler

 • FUE nedir, FUT nedir, aralarında ne fark var?

  FUE nedir, FUT nedir, aralarında ne fark var?

  Cevap

  FUT ve FUE, 2 ayrı temel saç ekim tekniğidir. Aralarında bir çok fark vardır.. Basitçe karşılaştırırsak:

  FUE tekniği:


  - Saç kökleri enseden geniş bir alandan tek tek alınır..
  - Ensede kesi ve dikiş izi olmaz..
  - Saçların traş edilmesi gerekir.
  - İkinci yada üçüncü seans sıklaştırma hemen birinci seansın ardından takip eden günlerde yapılabilir..
  - Çok gerekli olursa saç dışında kıl olan heryerden (kol, bacak, göğüs) kıl alınıp ekilebilir..
  - FUT tekniğine göre çok az kanama olur..
  - Saç yada kıl kökü olan her yerden kök alınabilir..
  - Kökler tek tek alındığından daha itinalı alınır ve alınan köklere zarar verilmez..
  - Geride iz kalmayan bir yöntemdir..
  - Mega, giga gibi büyük ekimler FUE tekniği ile yapılabilir.
  - İyileşme 2-3 gün içinde olur..


  FUT tekniği:


  - Saç kökleri enseden şerit şeklinde cilt parçası ile birlikte alınır..
  - Enseden alınan cilt şeridinden geride kalan yara dikilerek kapatılır..
  - Bir seansda enseden en çok 2-2.5 santim eninde bir şerit alınabilir. Bu yüzden ilk seansda ekilebilen kök sayısı sınırlıdır..
  - İkinci yada üçüncü seanslar da FUT yöntemi ile yapılacaksa, dikiş atılan yerin iyileşmesi ve o bölgenin tekrar gevşemesi gerekir; bu da her seans arasında 6-9 ay süre geçmesi demektir..
  - Bu yöntemde az da olsa kanama olmaktadır..
  - Saç köklerinin alınacağı alan belli sınırlar içindedir.. Saç olan heryerden kök alınamaz..
  - Ameliyat sonrasında ensede uzunca bir dikiş izi kalabilmekte ve ileride bu iz üzerinde saç çıkmayabilmektedir. Böylece ensede, üzerinde saç çıkmayan uzunca bir iz kalmaktadır. Eskiden FUT yöntemi ile saç ektirmiş hastalar bazen bu izden rahatsız olup, izin üzerine FUE yöntemi ile saç ektirmektedirler..
  - Enseye atılan dikişin iyileşmesi 10 günü bulur..
  - Bazı hastalarda çok az sayıda kök ekilmesi gerekir. Örneğin kaşlara kök ekeceksek, bu ekimi FUT ile yapmak daha mantıklıdır. FUE tekniğindeki gibi saçların hepten kesilmesine gerek kalmaz. Yeteri kadar saç kökü, enseden alınan cilt şeridinden çıkacaktır. Bu gibi vakalarda FUT halen tercih edilen bir tekniktir; ama 4000-6000 kök ekilecek bir mega, giga ekimde FUE tekniği kullanılmalıdır.

 • Saç ekimi güvenli bir işlem midir?

  Saç ekimi güvenli bir işlem midir?

  Cevap

  Saç ekim işlemi cerrahi bir işlemdir. Cerrahi işlemler içinde minör cerrahi sayılan ameliyatlardandır. Ekim, yüzeyel, ciltte sınırlı bir işlem olduğundan hastanın hayatını riske atacak bir işlem değildir. Bu işlemin riskleri daha çok ekimin sonucu ile ilgilidir; ekimin doğal olmaması, ekilen köklerin tutmaması gibi.. Ekim işlemini profesyonel bir merkezde olduğunuz sürece bir sorun yaşamazsınız.

 • Saç ekimi ağrılı mıdır?

  Saç ekimi ağrılı mıdır?

  Cevap

  Saç ekiminde en çok korkulan kısım, ekimin başında, kök alınacak bölgenin uyuşturulması aşamasıdır. Tüm enseye, bir kulaktan diğerine uyuşturucu iğne yapılmaktadır. Bu enjeksiyon sırasında size mutlaka rahatlatıcı bir ilaç veriyoruz. Bu sayede iğneyi hissetmezsiniz. Enseye yapılan bu uyuşturucu iğne, çok ince iğnelerle yapılmaktadır. İlk iğne yapıldıktan sonra diğer enjeksiyonlar ilk uyuşturulan yerden girilerek yapıldığından sadece ilk iğneyi hissedebilirsiniz. O noktadan sonrası ağrısız olacaktır.

 • Saç ekiminde bir kaç ay içinde ekilen saçlar dökülüyormuş. Bu doğru mu?

  Saç ekiminde bir kaç ay içinde ekilen saçlar dökülüyormuş. Bu doğru mu?

  Cevap

  Ekilen saç kökleri ekim sonrası bir şok dönemi yaşarlar. Ekilen saç kökünün asıl kök kısmı (kök soğanı) cilt altında canlı kalırken bir süre sonra saç kısmı dökülür. Daha sonra yeni saçlar kalıcı olarak uzamaya başlar. Ekim sonrası saçların dökülmesi genellikle ilk 2 ay içinde olur. Saçların sağlıklı bir şekilde uzaması ve son haline kavuşması 6-9 ay kadar bir vakit alır.

 • Saç ekimi sırasında yaşayabileceğim büyük bir sorun olabilir mi?

  Saç ekimi sırasında yaşayabileceğim büyük bir sorun olabilir mi?

  Cevap

  Saç ekimlerinde yaşanan en sık sorun , o da çok sık olmamakla birlikte, ekim sonunda hastanın tansiyonunun düşmesidir. Uzun süre aynı şekilde yatmak, ekim sonunda birden ayağa kalkmak, baş bölgesine yapılan uyuşturucu iğnelerin etkisi ile tansiyon düşmesi yaşanabilir. Bu sebeple ekiminizin bir doktor gözetiminde olması çok önemlidir. Nadiren hastaya serum takılması gibi müdahaleler gerekebilir.

 • Ekim kaç saatte biter?

  Ekim kaç saatte biter?

  Cevap

  Bu tamamen ekilecek kök sayısına bağlıdır. Genellikle 2 saat ile 6 saat arasında ekimler biter. Bazı giga-ekimlerde (6000-10000 kök ekimi gibi çok büyük ekimlerde) ekim işlemini iki seansa bölmek doğru olacaktır. Örneğin ilk gün ensenin sadece bir tarafından 5000 kök alınır, tüm saçsız alana ekim yapılır. Ertesi gün ensenin diğer tarafından bir 5000 kök daha alınır ve tüm ekim alanına sıklaştırma yapılır. Böylece 8-10 saat sürecek -hasta için çok sıkıcı olabilecek- saç ekimi 4-5 saatlik iki seansda yapılır. Yapılan işin itinalı yapılması ve hastamızın sıkılmaması için çok büyük ekimleri bu şekilde 2 seansda yapıyoruz.

 • Uzun saç ekimi diye bir şey varmış.. Bunu uyguluyor musunuz?

  Uzun saç ekimi diye bir şey varmış.. Bunu uyguluyor musunuz?

  Cevap

  Uzun saç ekimi ancak az sayıda ekim yapılacaksa faydalı bir uygulamadır. Burada amaç hastanın saçlarını kesmeden, ekilen köklerin üzerinde de uzun saç varken ekmektir. Az sayıda kök ekilecekse (mesela 4-5 santim çaplı saçsız bir alana kök ekilecekse) tüm saçlar traş edilmediğinden ve ekim yapılan köklerin üzerinde de uzun saç telleri olduğundan faydalıdır; ama büyük ekimleri bu teknikle yapmaya kalkmak hiç uygun olmaz. Ekim çok zor olur, ekim süresi çok uzar, ve istendiği kadar kök ekilemez. Ayrıca süre uzadığı için gereksiz şekilde pahalıya çıkar. Zaten ekimden bir süre sonra köklerin üzerindeki saçlar dökülecektir. Büyük ekimleri saçları kesmeden yapıyoruz demek sadece bir pazarlama numarasıdır. Hasta çekmek için böyle söyleniyordur, yoksa ekimin sonucu açısından hiç bir faydası yoktur, aksine bir çok dezavantajı vardır. Büyük ekimlerde saçların kesilmeden ekim yapılmasını tavsiye etmiyoruz, uygulamıyoruz da..

 • Saç ekimlerinde saçları kesiyor musunuz?

  Saç ekimlerinde saçları kesiyor musunuz?

  Cevap

  Büyük ekimlerde ekimin "adam gibi" yapılabilmesi için saçların kesilmesi şarttır.. Büyük ekimlerde saçları kesmeden uzun saç ekimi kesinlikle yapmıyoruz. "Uzun saç ekimi" denen şey tamamen bir pazarlama numarasıdır; hastaları çekmek için söylenmektedir.

 • Saç ekiminden geriye iz kalıyor mu?

  Saç ekiminden geriye iz kalıyor mu?

  Cevap

  FUT tekniği ile yapılan ekimde enseden uzunca bir cilt şeridi çıkarıldığı için ensede bir iz mutlaka kalır. Özellikle yağmurda yada duşta saçlar ıslandığında bu dikiş izi belirginleşir. FUE yönteminde ise saç kökleri tek tek alındığından belli bir dikiş izi olmaz. Kök alınacak ense bölgesinden, saçların seyrelmesine yol açacak kadar fazla kök alınmadığı sürece farkedilir bir iz kalmaz. ökler alınırken kural 1 kök alıp 2 kök bırakmaktır. Çok büyük sayıda kök ekilecekse (giga-ekim), 1 kök alınıp, 1 kök bıtrakılabilir. Eğer 2 kök alınıp, 1 kök bırakılırsa ensedeki saçlar seyrelmeye başlar.

 • Ekimden sonra uzayan saçlarımı kestirip boyatabilecek miyim?

  Ekimden sonra uzayan saçlarımı kestirip boyatabilecek miyim?

  Cevap

  Üç ay sonunda saçlarınızı boyatıp kestirebilirsiniz.

 • Ekilen saçların tam ve sağlıklı uzaması için ne kadar zaman geçmesi gerekecek?

  Ekilen saçların tam ve sağlıklı uzaması için ne kadar zaman geçmesi gerekecek?

  Cevap

  Saç ekiminden 2 gün sonra saçlarınız ilk olarak yıkanır. İki hafta sonunda tüm pıhtılar ve kabuklar dökülür. Üç hafta sonra denize ve havuza girebilirsiniz. Sakal ektirdiyseniz 2 ay sonunda traş bıçağı ile traş olabilirsiniz. 3-4 ay içinde saçlar dökülmeye başlar, kökleri sağlam kalır. Bu dönemden sonra saçlar kalıcı olarak çıkmaya başlar. Saçlar tam anlamı ile 1-2 yıl içinde nihai sağlamlılarına kavuşurlar.

 • İleride tekrar saç ektirmem gerekebilir mi?

  İleride tekrar saç ektirmem gerekebilir mi?

  Cevap

  Ekilen kökler enseden alındığı için dökülmeyecektir. Bu yüzden ekilen saçlarınızı kaybetmeyeceğinizden tekrar ekim gerekmez; fakat, sıklaştırmak için bir seans daha ekim yapılabilir.

 • Ekimin iyi bir saç ekimi olduğu nereden anlaşılır?

  Ekimin iyi bir saç ekimi olduğu nereden anlaşılır?

  Cevap

  Ekilen saçlar dik değildir, mutlaka eğimlidir. Kalın ve ikili, üçlü kökler ön saç hattının gerisine ekilmiştir. Ön hatta en ince, tekli kökler, düzensiz şekilde ekilmiştir. Ön saç hattı yüzün estetik oranlarına uygun planlanmıştır. En önemlisi, ekim yapılmış bir hastada saçlar ekilmiş gibi görünmez..

 • Ekilen köklerin tam olarak söylendiği kadar ekildiğine nasıl emin olabilirim?

  Ekilen köklerin tam olarak söylendiği kadar ekildiğine nasıl emin olabilirim?

  Cevap

  Biz enseden alınan kökleri petri kaplarına sistematik şekilde diziyoruz. Her bir petri kabında yaklaşık 200-300 kök bulunur. Petri kaplarını saydığınızda toplamda kaç kök alındığını görmek çok olaydır. Her bir petri kabında 200 kök olsa ve masada 10 petri kabı olsa, bu, kabaca 2000 kök alındığını gösterir.

 • Ekim yapılan saçlar ileride dökülebilir mi? Ekimin sonucu kalıcı mıdır?

  Ekim yapılan saçlar ileride dökülebilir mi? Ekimin sonucu kalıcı mıdır?

  Cevap

  Saç ekimi için ense bölgesindeki saç köklerini kullanmayı tercih ediyoruz, çünkü bu kökler dökülmeye en dirençli köklerdir. Saçları aktif dökülen bir insanda genellikle en son dökülen kısım ense saçlarıdır. Bir çok kişide şakaklar, tepe kısmı dökülür ama ensedeki saçlar kalır. Bu yüzden saç ekimi sonucu genellikle kalıcıdır. Bu saç kökleri dökülmez.

 • Sakal-bıyık ekimlerinin doğal görünmesini nasıl sağlıyorsunuz?

  Sakal-bıyık ekimlerinin doğal görünmesini nasıl sağlıyorsunuz?

  Cevap

  Tüm saç ekimlerinin kendine özgü özellikleri vardır. Sakal ve bıyık ekimlerinde de dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Mesela sakal ekiminde köklerin aşağı eğimli, bıyık ekiminde ise köklerin aşağı ve yanlara doğru eğimli ekilmeleri gerekir. Buralara kalın ve koyu renkli kökler ekilirse iyi sonuç alınır..

 • Sakal-bıyık ekiminden sonra kaçıncı gün traş olabilirim?

  Sakal-bıyık ekiminden sonra kaçıncı gün traş olabilirim?

  Cevap

  Sakal ve bıyık ekiminden sonra 2 hafta traş olmayınız. İki hafta dolduktan sonra 14. gün keskin ve kaliteli bir traş bıçağı ile traş olabilirsiniz. Traş makinesi ullanmanız tavsiye edilmez, çünkü traş makineleri kılları kesmez, kopartır. Traş makinesi kullanmak ekilen köklerin yerlerinden sökülmelerine yol açabilir. Bu yüzden en azından 3 ay kadar sadece kaliteli keskin bir traş bıçağı kullanmalısınız.

 • Saç ekiminden kaç gün sonra denize, havuza girebilirim, spor yapabilirim?

  Saç ekiminden kaç gün sonra denize, havuza girebilirim, spor yapabilirim?

  Cevap

  Saçları özel şampuanla yıkamak başkadır, havuza, denize girmek başkadır. Ekimden 2 gün sonra saçlarınızın ilk yıkamasını kliniğimizde yapıyoruz. Bunun için özel losyonlar ve şampuanlar kullanıyoruz. Bu ürünler dezenfektan etkilidir. Deniz ve havuz suyu ise steril değildir. Ekimden sonra ekilen köklerin üzerinde ufak kan pıhtıları oluşacaktır. Bu kan pıhtıları saçlarınızı ilk hafta her gün yıkasanız da ancak 10 gün içinde tamamen düşerler. Tüm pıhtılar düştükten sonra ekim yapılan köklerin diplerinin tamamen iyileşmesi de bir 10 gün alır. Bu yüzden tavsiyemiz denize yada havuza ancak 3 hafta sonra girmenizdir.

 • Şeker hastasıyım, saç ektirebilir miyim?

  Şeker hastasıyım, saç ektirebilir miyim?

  Cevap

  Şeker hastaları tabii ki saç ektirebilir. Bu hastaların sağlıklı kişilere göre enfeksiyon riski daha fazladır ve yara iyileşmesi de daha zordur. Buna rağmen şeker hastalığı kontrol altında olan, gerekli ilaçlarını kullanan kişilere saç ekimi yapılabilir. Saç ekiminden önce mutlaka kan tahlili yapılıp kan şeker düzeyi kontrol edilmelidir.

 • Kök alınan yerlerden tekrar saç çıkıyor mu?

  Kök alınan yerlerden tekrar saç çıkıyor mu?

  Cevap

  Ekilen kökler, saçın çıkmasını sağlayan gerçek kök kısmıdır. Biz saç ekiminde saçı doğuran bu kök kısımlarını enseden alıp önde saç dökülmesi olan kısımlara naklediyoruz. Bir bölgedeki saç kökü alınınca orada tekrar yeni bir saç kökü oluşmaz. Saç ekiminde yapılan işlem aslında arkadaki kökleri ön tarafa ekmektir. Bir yerdeki saç kökü alındıktan sonra orada tekrar bir saç kökü oluşmaz.

Sizleride kliniğimize bekleriz!

İdil Hair Transplant